Ποδόσφαιρο

Super League, Λαμία – ΑΕΚ 0-4: Σαν σε… προπόνηση – Διπλό και κορυφή

Νίκη για την ΑΕΚ με πειστική εικόνα, κυρίαρχη εμφάνιση, 4 γκολ και περνάει χωρίς προβλήματα.

Τεσσάρα χάρη στα δύο γκολ του Λιβάι Γκαρσία, του Πονσε και του Κάλενς. Διπλό και κορυφή

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε η ΑΕΚ το εκτός έδρας παιχνίδι της με τη Λαμία, κάνοντας «ποδαρικό» με το… δεξί στα πλέι οφ της Super League.

Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν την Κυριακή με 4-0 της ομάδας του Βόκολου στο «Αθανάσιος Διάκος», αρχίζοντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις τους στο μίνι πρωτάθλημα.

Οι Κάλενς (45+2’) και Πόνσε (68’) εδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Αλμέιδα,

με τον Λιβάι Γκαρσία να μπαίνει αλλαγή παίρνοντας την σκυτάλη, σκοράροντας δύο τέρματα στο τέλος του αγώνα (88’, 90+3’).

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος για να σκοράρουν και εν τέλει βρήκαν το γκολ στην τελευταία φάση του Α’ ημιχρόνου,

με τον Κάλενς να παίρνει το «ριμπάουντ», μετά την ασταθή απόκρουση του Κοσέλεφ σε προβολή του Πόνσε, κάνοντας από κοντά το 0-1.

Στο 68ο λεπτό ο Πόνσε με ωραίο τελείωμα διπλασίασε τα τέρματα της «Ένωσης», με τον Λιβάι Γκαρσία να σκοράρει με έναν κεραυνό έξω από την περιοχή στο 88′, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα για την ΑΕΚ.

Γκολ: 45+2′ Κάλενς (ΑΕΚ), 68′ Πόνσε (ΑΕΚ), 88′, 90+3′ Λιβάι Γκαρσία (ΑΕΚ)

Κίτρινες: Στάνκο (Λαμία), Μάλτσι (Λαμία), Ρότα (ΑΕΚ), Κοντονίκος (Λαμία)

Λαμία: Κοσέλεφ, Σιμόν, Κορνέζο, Τζανετόπουλος (87′ Γιαννούτσος), Σίντκλεϊ (73′ Σαντάνα), Νούνιες, Στάνκο (73′ Κοντονίκος), Τζανδάρης (58′ λ.τ. Τσούκαλος), Αμαράλ, Μάλτσι (73′ Λέικ), Σλίβκα.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς – Ρότα (79′ Λιούμπισιτς), Βίντα, Κάλενς, Πήλιος – Ελίασον (83΄Χατζισαφί), Γιόνσον, Σιμάνσκι, Πινέδα (83′ Σιντιμπέ ) – Πόνσε (83′ Αραούχο), Μάνταλος (79′ Γκαρσία)