Μπάσκετ

Basket League, Καρδίτσα -Παναθηναϊκός 64-87: Προπόνηση πριν το ντέρμπι με Ολυμπιακό για την Euroleague στο ΣΕΦ

Μετά και το πρόσφατο ματς με την Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ, σκοπός του Εργκίν Αταμάν ενόψει και του αγώνα με την Καρδίτσα ήταν η «διαχείριση» και η «συντήρηση» του ρόστερ.

Ο λόγος ήταν ένας και μοναδικός. Το ερχόμενο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για την 29η αγωνιστική της Euroleague στο Φάληρο. Ένα ματς το οποίο αναμένεται να κρίνει σε μεγάλο βαθμό και το αβαντάζ της έδρας ενόψει των play off.

Ο Τούρκος τεχνικός έκανε και πάλι rotation σε ματς της Stoiximan Basket League, μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής ενώ παράλληλα κράτησε σε αγωνιστικό ρυθμό τους παίκτες που «τραβάνε» το μεγαλύτερο κουπί στα ματς της Euroleague.

Οι Ματίας Λεσόρ (16π., 8ριμπ.), Ντίνος Μήτογλου (15π., 7ριμπ.) και Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (12π.) ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν για τον Παναθηναϊκό AKTOR, ενώ για δεύτερο σερί ματς του ελληνικού πρωταθλήματος (σ.σ. μετά από αυτό με τον Κολοσσό) σκόραραν και οι 12 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Τούρκος προπονητής

Το ματς: Καρδίτσα – Παναθηναϊκός

Ιδιαίτερα… χαλαρές ήταν οι άμυνες των δύο ομάδων στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Αμφότερες έβρισκαν σχετικά εύκολα τον δρόμο για το αντίπαλο καλάθι χωρίς να έχουν ως κύριο μέλημα την αναχαίτιση των επιθέσεων. Το σκορ άλλαζε συνέχεια χέρια στην πρώτη περίοδο του αγώνα (11-9 στο 5′ και 11-14 στο 6′) με τους γηπεδούχους να στέκονται εξαιρετικά στο παρκέ του «Γιάννης Μπουρούσης».

Μάλιστα τρία λεπτά πριν από τη λήξη της 1ης περιόδου το σκορ ήταν 20-16 υπέρ της Καρδίτσας με το δεκάλεπτο να κλείνει ισόπαλο στους 22 πόντους. Οι γηπεδούχοι είχαν 9/16 εντός παιδιάς, ενώ ο Παναθηναϊκός 10/21 σουτ με έξι ασίστ για μόλις ένα λάθος στο συγκεκριμένο χρονικό διάσημα.

Τελείως διαφορετικό ήταν το σκηνικό στο πεντάλεπτο της 2ης περιόδου. Οι δύο ομάδες είχαν αρχίσει να σκοράρουν με το… σταγονόμετρο, ενώ εκείνος που είχε ξεχωρίσει περισσότερο βάζοντας τους «πράσινους» σε θέση ισχύος χάρη στην ενέργεια που έβγαλε και στις δύο πλευρές του παρκέ ήταν ο Ματίας Λεσόρ.

Ο Γάλλος σέντερ με συνεχόμενους πόντους βοήθησε τον Παναθηναϊκό να προηγηθεί με 26-30 στο 16′ και ουσιαστικά να αλλάξει το μομέντουμ του ματς. Το «τριφύλλι» είχε πάρει τον έλεγχο του ματς και έκλεισε το ημίχρονο στο +10 (32-42).

Στο πρώτο μισό του αγώνα ο Λεσόρ είχε 14 πόντους (σ.σ. οι 12 εκ των οποίων στο 2ο δεκάλεπτο) και 7 ριμπάουντ, με τον Παναθηναϊκό (Μήτογλου 8π., 3/3δίπ., 2/2β.) να ήταν άστοχο με 2/11 τρίποντα αλλά και με 14/25 δίποντα, ενώ οι γηπεδούχοι (Μακ 8π., Μπιουκάναν 7π.) είχαν μετρήσει 10/19 δίποντα, 3/8 τρίποντα αλλά και εννέα λάθη για έξι ασίστ.

Μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός ήθελε να «καθαρίσει» μία και καλή με την υπόθεση της νίκης. Βρίσκοντας ευστοχία έξω από τα 6.75 μέτρα και τον Μήτογλου να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του, ξεκίνησε με ένα επιμέρους 9-1 για το +18 και το 51-33 ενώ η διαφορά έφτασε και στους 21 πόντους (38-59) στο 25′.

Αυτό ήταν. Έκτοτε το ματς εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, με τους φιλοξενούμενους να ρίχνουν παράλληλα και ταχύτητα θέλοντας να διατηρηθούν «φρέσκοι» ενόψει του ντέρμπι στο ΣΕΦ.

Άλλωστε στην τελευταία περίοδο οι «πράσινοι» έσβησαν εντελώς τις μηχανές τους και απλά περίμεναν τη λήξη του αγώνα προκειμένου να πάρουν μερικές ανάσες πριν ξεκινήσουν την προετοιμασία για το μεγάλο ντέρμπι της Euroleague με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Καρδίτσα με αποτέλεσμα να «ροκανίσει» την διαφορά μειώνοντας το σκορ (59-71) στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου. Χωρίς ωστόσο να υπάρχει και συνέχεια… Μάλιστα το +23 (64-87) του τελικού σκορ ήταν και η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 32-42, 48-65, 64-87.