Ποδόσφαιρο

Διπλό στο Αγρίνιο, ο… εναλλακτικός Άρης διέλυσε τον Παναιτωλικό με 4-0

Τι κι αν ο Άκης Μάντζιος προχώρησε σε εκτεταμένο rotation κάνοντας εννιά (!) αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στην ΑΕΚ. Τι κι αν το δεύτερο παιχνίδι με την Ένωση ήταν στο μυαλό του Άρη. Οι Κιτρινόμαυροι δεν είχαν διάθεση για… πολλά-πολλά και με μία πολύ «πειστική» εμφάνιση πέρασαν εύκολα από το Αγρίνιο, επικρατώντας με 4-0, χάνοντας μάλιστα πολλές ευκαιρίες για μια πιο ευρεία νίκη. Τζούρασεκ, Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο και Σαμόρα τα γκολ, στα αξιοσημείωτα, η επιστροφή του Μάνου Γαρθία που έπαιξε ξανά έπειτα από έναν χρόνο.

Το γρήγορο γκολ του Τζούρασεκ

Ο Παναιτωλικός μπήκε με διάθεση να πιέσει και προσπαθήσει για ένα γρήγορο γκολ, χωρίς πάντως να δημιουργήσει καταστάσεις. Έτσι ο Άρης κατάφερε να ισορροπήσει γρήγορα το παιχνίδι και μάλιστα στο 11’ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ. Από φάουλ του Φεράρι, πρώτα ο Παναγίδης σούταρε πάνω στον Μπρούνο Ντουάρτε, ο Ρόουζ πήρε το ριμπάουντ έκανε το δυνατό σουτ, αλλά και πάλι ο Μπρούνο Ντουάρτε έδιωξε

Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε πέντε λεπτά αργότερα. Από γύρισμα του Λιάβα από τα δεξιά, ο Χατζηθεοδωρίδης έπιασε αέρα, αλλά η μπάλα έφθασε στον Τορεχόν, ο οποίος μέσα από την περιοχή, πλάσαρε άστοχα.

Στην επόμενη αξιοσημείωτη φάση ο Άρης βρήκε γκολ. Στο 19’ ο Φετφατζίδης έδωσε στον Τζούρασεκ, ο οποίος κινήθηκε έξω από τη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Καπίνο.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι Κιτρινόμαυροι έφθασαν μία ανάσα και από δεύτερο γκολ. Από εξαιρετική συνεργασία των Φετφατζίδη και Μενέντες, ο Αργεντινός έκανε το δυνατό σουτ, με τον Καπίνο να πέφτει στη γωνία του και διώχνει. Στη συνέχεια της φάσης, ο Φατόρε έστρωσε στον Φετφατζίδη, ο οποίος σούταρε η μπάλα βρήκε σε πόδι αντιπάλου κι έφυγε κόρνερ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Παναιτωλικός παραλίγο να ισοφαρίσει με τον… Φατόρε. Σέντρα του Σενγκέλια από τα αριστερά, η μπάλα βρήκε στον νεαρό Ισπανό, άλλαξε πορεία, αλλά ο Χουτεσιώτης φώναξε παρών.

Ο Άρης, έχοντας πετύχει αυτό που ήθελε, δηλαδή το γκολ, κράτησε την μπάλα στα πόδια του, ήλεγξε τον ρυθμό, την ώρα που οι γηπεδούχοι βρήκε 1-2 άστοχα σουτ, μέχρι να φτάσουμε στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, με τον Σενγκέλια να απειλεί, αλλά τον Ρόουζ να βάζει την κόντρα.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν, αλλά ο Άρης δεν αστειευόταν

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε δυνατά και το δεύτερο ημίχρονο ψάχνοντας το γκολ και βρήκε μια καλή στιγμή με ένα σουτ του Φρ. Ντουάρτε, που έφυγε έξω. Την ίδια ώρα ο Μάντζιος ανακάτεψε την τράπουλα βάσει… σχεδίου ροτέισον, βάζοντας μάλιστα τον Μοντόγια ως αμυντικό χαφ. Η πρώτη πραγματικά μεγάλη ευκαιρία του β’ μέρους ήταν για τον Άρη στο 65’.Ο Νταρίντα έβγαλε τετ α τετ των Σουλεϊμάνοφ, αλλά ο Καπίνο είπε όχι.

Σταδιακά ο Άρης άρχισε να πατάει περισσότερο στην αντίπαλη περιοχή και στο πεντάλεπτο 70’-74’ έχασε τρεις σημαντικές ευκαιρίες. Στο σουτ του Μενέντες έξω από την περιοχή η μπάλα άουτ, στο 73’ ο Σαβέριο βγήκε μόνος από τα δεξιά, έκανε το σουτ, αλλά ο Μαλής έδιωξε πάνω στην γραμμή και στο επόμενο λεπτό, ο Καπίνο έκανε μία εξαιρετική επέμβαση σε κεφαλιά του Ρόουζ (η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι).

Τελικά το 0-2 ήρθε στο 78’. Ο Σαβέριο έδωσε δεξιά στον Φατόρε, εκείνος έκανε το γύρισμα, με τον Σουλεϊμάνοφ να σκοράρει.

Υπήρχε όμως και συνέχεια. Το πολύ όμορφο γκολ του Σαβέριο στο 90’ και κερασάκι στην τούρτα Κερασάκι στην τούρτα το τέρμα του Σαμόρα στο 96’, με τον Άρη να παίρνει το δεύτερο διπλό του στο πρωτάθλημα και να πηγαίνει με… φουλ ψυχολογία στον αγώνα Κυπέλλου με την ΑΕΚ.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μ. Ντουάρτε, Μάλης, Μλάντεν, Λιάβας (71′ Μαυρίας), Χατζηθεοδωρίδης (71′ Ντίας), Πέρεζ (77′ Τσιγγάρας), Φ. Ντουάρτε (64′ Πέδρο), Τορεχόν, Σενγκέλια, Καρέλης (64′ Χουάνπι)

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Φατόρε, Ρόουζ, Μπράμπετς, Φεράρι, Ντουκουρέ (56′ Μοντόγια), Τζούρασεκ (56′ Σουλεϊμάνοφ), – Παναγίδης (68′ Σαβέριο), Φετφατζίδης (46′ Νταρίντα), Μενέντες (80′ Γκαρθια), Σαμόρα