Ποδόσφαιρο

Super League, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-3: Μεγάλο διπλό με ανατροπή στο ΣΕΦ – Δεύτερο “Βατερλό” για τους Πειραιώτες στην έδρα τους

Τεράστιο διπλό του Παναθηναϊκού. Πολύ ανώτερο το σύνολο του Τερίμ, δικαίως έφτασε στο «τρίποντο». Ιωαννίδης, Μπακασέτας, Μπερνάρντ και οι δύο στόπερ(Αράο, Ακαϊντίν) ήταν καταπληκτικοί.

Ο Παναθηναϊκός ανεβαίνει στην 3η θέση και ο Ολυμπιακός μένει στο -5 από την κορυφή.

Λίγες ημέρες μετά τη συντριβή από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ ο Ολυμπιακός γνώρισε νέα βαριά ήττα μέσα στο «Γ. Καραϊσκάκης» αυτή τη φορά από τον Παναθηναϊκό, για την πρεμιέρα των πλέι οφ της Super League.

Οι «πράσινοι», πραγματοποιώντας μεγάλη ανατροπή, πέρασαν νικηφόρα την Κυριακή από το Φάληρο με το επιβλητικό 3-1 και προσπέρασαν τους Πειραιώτες στη βαθμολογία, αρχίζοντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο της υποχρεώσεις της στο μίνι πρωτάθλημα.

Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με ένα πανέμορφο γκολ του Ποντένσε στο 24, ο Μπακασέτας ισοφάρισε στο 41’, με τον διεθνή στράικερ στη συνέχεια να σκοράρει δις (45+4′, 70′), βάζοντας φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στο μεγάλο διπλό της ομάδας του.

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ παρέταξε τον Ολυμπιακό με φουλ επιθετικούς προσανατολισμούς: με σύστημα 4-4-2, πλαισιώνοντας τον Ελ Κααμπί με τον Ναβάρο. Αντίθετα άφησε στον πάγκο τους Τσικίνιο και Φορτούνη.

Στον αντίποδα ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε σε σχηματισμό 4-3-3, με τον Τερίμ να προτιμά τον Ακαϊντίν από τον Ούγκο για να αποτελέσει τον παρτενέρ του Αράο στο κέντρο της άμυνας.

Σε αναγκαστική αλλαγή προχώρησε με το… καλημέρα ο προπονητής του «τριφυλλιού», καθώς ο Ντραγκόφσκι λόγω μυϊκού τραυματισμού τέθηκε νοκ-άουτ, δίνοντας στο 7ο λεπτό τη θέση του στον Λοντίγκιν.

Στο 24ο λεπτό ο Ντανιέλ Ποντένσε σήκωσε… στο πόδι το «Γ. Καραϊσκάκης», βάζοντας μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό με ένα πανέμορφο γκολ.

Ο Ορτέγκα μοίρασε από το ημικύκλιο στον Πορτογάλο, ο οποίος συνέκλινε από τα αριστερά και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα (οριζόντιο) δοκάρι και μέσα.

Στο 41ο λεπτό πάντως ήρθε η απάντηση από τον Παναθηναϊκό. Ο Μπερνάρ βρέθηκε τετ α τετ με τον Πασχαλάκη και τσίμπησε την μπάλα, με τον Έσε να διώχνει σχεδόν πάνω στη γραμμή.

Η μπάλα πάντως δεν απομακρύνθηκε και στρώθηκε στον Μπακασέτα, ο οποίος κατάφερε να παραβιάσει την εστία των Πειραιωτών.

Κι αφού ο Ναβάρο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους δεν κατάφερε από πλεονεκτική θέση να κάνει το 2-1 (πλάσαρε άουτ) οι πράσινοι στο 45+4΄έκαναν την ολική ανατροπή, παγώνοντας για δεύτερη φορά το φαληρικό γήπεδο.

Σκόρερ των «πρασίνων» ο Φώτης Ιωαννίδης πήρε το «ριμπάουντ», μετά την ασταθή απόκρουση του Πασχαλάκη στο σουτ του Μπακασέτα, και… μπήκε μαζί με την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το σκορ 2-1 υπέρ του «τριφυλλιού».

Οι παθογένειες της άμυνας των «ερυθρολεύκων» στον αγώνα με τη Μακάμπι έκαναν την εμφάνισή τους και στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, με τον Παναθηναϊκό να τις εκμεταλλεύεται, φέρνοντας… τούμπα το ντέρμπι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, μετά την είσοδο στο ματς των Φορτούνη και Τσικίνιο ο Ολυμπιακός ενέτεινε την πίεσή του, προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να απειλήσει ουσιαστικά το τριφύλλι.

Μάλιστα στο 70′ οι «πράσινοι» κατάφεραν να πετύχουν και τρίτο γκολ, με τον Ιωαννίδη να σκοράρει για δεύτερη φορά, μετά από γύρισμα του Μπερνάρ.

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-3

Γκολ: 24′ Ποντένσε (Ολυμπιακός), 41′ Μπακασέτας (Παναθηναϊκός), 45+4′, 70′ Ιωαννίδης (Παναθηναϊκός)

Κίτρινες: Ναβάρο (Ολυμπιακός), Ποντένσε (Ολυμπιακός), Ακαϊντίν (Παναθηναϊκός), Τσικίνιο (Ολυμπιακός), Κάρμο (Ολυμπιακός), Ελ Αραμπί (Ολυμπιακός)

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης – Ροντινέι, Μπιανκόν, Κάρμο, Ορτέγκα – Έσε (80′ Ιμπόρα), Όρτα (Τσικίνιο), Μασούρας (60′ Μασούρας), Ποντένσε (80′ Γιόβετιτς) – Ναβάρο (73′ Ελ Αραμπί), Ελ Κααμπί.

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι (7′ λ.τ. Λοντίγκιν), Κώτσιρας, Αράο, Ακαϊντίν, Μλαντένοβιτς, Ρούμπεν, Tσέριν, Μπακασέτας, Παλάσιος (76′ Ούγκο), Μπερνάρ, Ιωαννίδης