Μπάσκετ

Πέρασε από το Μιλάνο με ηγέτη τον Γκεντράιτις ο Ερυθρός Αστέρας 62-76

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έχοντας τους Γκεντράιτις και Μπολομπόι σε εξαιρετικό βράδυ, ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε από το Μιλάνο με σκορ 76-62 επί της Αρμάνι!

Επιστροφή στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις για τον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος και πέρασε άνετα από το Μιλάνο και το «Mediolanum Forum», επικρατώντας με σκορ 76-62 της Αρμάνι, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας!

Παίζοντας άμυνα για… σεμινάριο από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο και έχοντας σε τρομερό βράδυ τους Γκεντράιτις και Μπολομπόι, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε ρο ροζ φύλλο αγώνα και έπιασε την Αρμάνι στο 9-11 και τη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών αλλά και του αγώνα, ήταν ο Γκεντράιτις με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τους Μπολομπόι (14π., 6ρ.) και Τεόντοσιτς (9π., 5ασ.) να ακολουθούν σε απόδοση.

Όσον αφορά το σύνολο του Έτορε Μεσίνα, ξεχώρισαν οι Μπορτολάνι και Πόιθρες με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς:

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου, με την Αρμάνι Μιλάνο να προηγείται 11-8 στο 5′, χάρη στο δυνατό ξεκίνημα του Πόιθρες με 6 προσωπικούς πόντους. Όσο περνούσε η ώρα, ο Ερυθρός Αστέρας ανέβαζε στροφές σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά με 14-13. Μάλιστα, με τρία τρίποντα δια χειρός Χάνγκα και Γκεντράιτις στο τελευταίο 1,5 λεπτό, οι Σέρβοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +8 για το 23-15.

Το επιθετικό κρεσέντο των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με ένα γρήγορο σερί 9-0, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +15 για το 32-17 στο 15′! Μάλιστα, λίγο αργότερα, ο εξαιρετικός απόψε, Ρόκας Γκεντράιτις, με πέντε μαζεμένους πόντους έστειλε τον Ερυθρό Αστέρα στο +18 (19-37), με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να διατηρεί τη διαφορά σε υψηλές τιμές, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ της 47-31!

Στην τρίτη περίοδο ήρθε η αντίδραση των Ιταλών, οι οποίοι και συμμάζεψαν την άμυνά τους, καταφέρνοντας έτσι να «ροκανίσουν» τη διαφορά και να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του αγώνα. Κρατώντας τους φιλοξενούμενους στους 10 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να βρουν μερικά εύκολα καλάθια στη σέρβικη ρακέτα, μειώνοντας κάπως έτσι στο 57-47 του δεκαλέπτου.

Η Αρμάνι Μιλάνο συνέχισε την αντεπίθεσή της και στις αρχές της τέταρτης περιόδου, καταφέρνοντας να μειώσει ακόμα και στους 5 (54-59) με καλάθια των Μπορτολάνι και Νέιπιερ. Κάπου εκεί, οι Γκεντράιτις και Τεόντοσιτς βγήκαν μπροστά για τον Ερυθρό Αστέρα, ξαναστέλνοντας τη διαφορά σε διψήφιες τιμές, φτάνοντας έτσι στη νίκη με το τελικό 76-62!

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 31-47, 47-57, 62-76.