Ποδόσφαιρο

Μπάγερν-Ρεάλ 2-2: Επέζησε στη ματσάρα της Μονάχου η «Βασίλισσα»

Η Μπάγερν είχε ανατροπή σε 4 λεπτά και προσπάθησε να επιβεβαιώσει το γνωστό ρητό, όμως η Ρεάλ είχε τον Βινίσιους και έφυγε με 2-2 από το Μόναχο αφήνοντας τα πάντα ανοικτά για την πρόκριση στον τελικό του Champions League.

Μια ακόμα τρομερή παράσταση χάρισαν οι δύο υπερομάδες, που συναντήθηκαν για 8η φορά στα ημιτελικά της κορυφαίας διοργάνωσης. Οι Merengues προηγήθηκαν κόντρα στη ρόη του αγώνα, οι Βαυαροί το γύρισαν σε 4 λεπτά στο δεύτερο μέρος, όμως η Βασίλισσα με το δεύτερο γκολ του Βινίσιους προς το τέλος πήρε πολύτιμο 2-2 στο Allianz και πλέον η ρεβάνς στο Santiago Bernabeu αναμένεται με σούπερ ενδιαφέρον.

Με φόρα μπήκε στο ματς η Μπάγερν και στα πρώτα δευτερόλεπτα ο Σανέ βρέθηκε μόνος από πλάγια θέση αλλά ο εκπληκτικός σε όλο το Champions League, Λούνιν, απέκρουσε με τα πόδια. Οι Βαυαροί δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι στο πρώτο κομμάτι του αγώνα και είχαν καλές στιγμές ξανά με τον Σανέ και τους Μουζιάλα, Κέιν όμως παρότι ήταν καλύτερη, δεν μπόρεσαν να βρουν λύση κόντρα σε μια Ρεάλ που ήταν οργανωμένη στην άμυνα και περίμενε τη στιγμή της.

Και αυτή ήρθε στο 23’ και ήταν μια στιγμή μαγείας από τον Τόνι Κροος, ο οποίος έβγαλε αδιανόητη πάσα στον Βινίσιους, ο οποίος βρέθηκε φάτσα με τον Νόιερ και τον νίκησε με ψύχραιμο πλασέ. Μετά το 0-1 οι Merengues γύρισαν τον διακόπτη, πήραν περισσότερη ώρα την μπάλα, σχεδον ισορρόπησαν την κατοχή και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να κάνουν άλλη φάση πέρα από το φάουλ του Κέιν που πέρασε άουτ στο 42’.

Στην επανάληψη, το σκηνικό ήταν διαφορετικό. Την πρώτη φάση την είχε στο 51’ η Ρεάλ στην κόντρα αλλά μετά την πάσα του Μπέλιγχαμ το πλασέ του Κροος έβγαλε με το ένα χέρι ο Νόιερ και αυτή η φάση αποδείχθηκε «κλειδί» για την εξελιξη του αγώνα και το τελικό αποτέλεσμα. Και αυτό γιατί στο 53’ ο Σανέ με φανταστική ατομική ενέργεια από δεξιά μπήκε στην περιχή και με ρουκέτα εκτέλεσε τον Λούνιν και στο 57’ ο Κέιν μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που πήρε ο Μουζιάλα από τον Λούκας Βάθκεθ.

Το 2-1 ήταν γεγονός για την Μπάγερν, η οποία προσπάθησε για μερικά λεπτά ακόμα να μείνει μπροστά και να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ, όμως στο 66’ ο Κέιν μετά την πάσα του Μουζιάλα δέχθηκε την κόντρα από τον Ρούντιγκερ και στο 67’ η κεφαλιά του Ντάιερ έπειτα από κόρνερ πήγε πάνω στον Λούνιν.

Στο τελευταίο κομμάτι του ματς η Ρεάλ πήρε κάποια μέτρα στο γήπεδο, είχε μια καλή στιγμή στο 79’ με το πλασέ του Βινίσιους από πλάγια πάνω στον Νόιερ και παρότι η εικόνα του αγώνα δεν έδειχνε ότι η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι μπορεί να απειλήσει, ξανά μια στιγμή έκανε τη διαφορά. Στο 83’ ο Κιμ γκρέμισε τον Ροντρίγκο μέσα στην περιοχή και ο Βινίσιους νίκησε ξανά τον Νόιερ με το 21ο γκολ του στη σεζόν διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Μπάγερν Μονάχου (Τόμας Τούχελ): Νόιερ, Κίμιχ, Κιμ, Ντάιερ, Μαζραουί, Γκορέτσκα (46’ Γκερέιρο), Λάιμερ, Μουζιάλα, Σανέ (87’ Ντέιβις), Μίλερ (80’ Γκνάμπρι), Κέιν.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν, Μεντί, Νάτσο (65’ Καμαβίνγκα), Ρούντιγκερ, Βάθκεθ, Τσουαμενί, Κροος (76’ Ντίαθ), Βαλβέρδε, Μπέλιγχαμ (75’ Μόντριτς), Ροντρίγκο (87’ Χοσέλου), Βινίσιους.