Μπάσκετ

EuroLeague: Αποτελέσματα και βαθμολογία των αγώνων της Τετάρτης

Ο Παναθηναϊκός έκανε αυτό που έπρεπε στο ΟΑΚΑ. Υπερασπίστηκε την έδρα του και επικράτησε της Εφές με 83-76 για να φτάσει στις 12 νίκες.
Εκεί όπου έπιασε τη Φενέρμπαχτσε που λίγο νωρίτερα είχε επικρατήσει της Παρτίζαν.
Κάτι που σημαίνει πως οι «πράσινοι» συνεχίζουν να έχουν το βλέμμα τους στην τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας μετά από 20 αγωνιστικές στη EuroLeague.

Παναθηναϊκός – Εφές 83-76

Το «καυτό» πρώτο ημίχρονο, όταν ξέφυγε ακόμα και με 22 πόντους (38-16 στο 14΄) και η ψυχραιμία στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στο θρίαμβο, στην 20ή αγωνιστική της Euroleague.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 83-76 της Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 12-8, με το οποίο επέστρεψαν στην τέταρτη θέση της κατάταξης, πριν υποδεχθούν την Πέμπτη (11/1) τη Μονακό.
Στον αντίποδα, η τουρκική ομάδα υπέστη την έβδομη διαδοχική ήττα της, βλέποντας το ρεκόρ της να υποχωρεί σε 7-13.
Τα δεκάλεπτα: 25-14, 51-35, 68-57, 83-76
Panathinaikos-Efes | Round 20 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Μονακό – Μπασκόνια 93-83

Η Μονακό έδωσε ενώπιον του κοινού της τέλος στο αρνητικό σερί των δύο ηττών και με ρεκόρ 11-9 μπήκε και πάλι δυνατά στο κόλπο της εξάδας στη Euroleague.

Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν με 93-83 της Μπασκόνια στο Πριγκιπάτο, για την 20ή αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Βάσκους στη δέκατη ήττα τους.

Τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας της Μονακό από τα 6,75 (11/24 τρίποντα) και η άμυνα, που υποχρέωσε την Μπασκόνια σε 19 λάθη, αποτέλεσαν τα «κλειδιά» της επιτυχίας των Μονεγάσκων, οι οποίοι είχαν σε μεγάλη βραδιά τον «συνήθη-ύποπτο» της επίθεσης τους, Μάικ Τζέιμς, με 26 πόντους και 7 ασίστ.

Από τους Βάσκους προσπάθησε για το «διπλό» με τεράστια εμφάνιση ο Μάρκους Χάουαρντ με 33 πόντους και 5/9 τρίποντα, χωρίς όμως να καταφέρει να οδηγήσει την ομάδα του στο «διπλό».
Τα δεκάλεπτα: 21-22, 43-39, 71-59, 93-83
AS Monaco-Baskonia Vitoria-Gasteiz | Round 20 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Μπάγερν – Ρεάλ 71-92

Δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει της Μπάγερν η Ρεάλ. Οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 92-71 και με αυτόν τον τρόπο, πήγαν στο 18-2 και συνεχίζουν να είναι φυσικά στην κορυφή της βαθμολογίας. Από την άλλη η ομάδα του Λάσο έπεσε στο 8-12.

Για τους ηττημένους ο Φρανσίσκο είχε 14 πόντους , ενώ ο Μπολμάρο μέτρησε 11 πόντους .

Για την Βασίλισσα της Ευρώπης, ο Πουαριέ είχε 18 πόντους, ο Χεζόνια 17 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Μούσα τελείωσε με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 36-45, 53-64, 71-92

FC Bayern Munich-Real Madrid | Round 20 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Φενέρμπαχτσε – Παρτίζαν 91-76

Η Παρτιζάν είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε όμως το ξέσπασμα των γηπεδούχων στο τέταρτο δεκάλεπτο έφερε τη νίκη με 91-76.
Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μπήκε με το πόδι στο γκάζι στην τέταρτη περίοδο, χτίζοντας διαφορά ασφαλείας που διατήρησε ως το φινάλε.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ηγήθηκε της Φενέρμπαχτσε στη νίκη επί της Παρτιζάν, τελειώνοντας τον αγώνα με 24 πόντους (3/3 βολ., 3/6 δίπ., 5/8 τρίπ.) και ένα ριμπάουντ σε 23:16.

Τα δεκάλεπτα: 19-31, 43-48, 68-64, 91-76.

Fenerbahce-Partizan | Round 20 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Αρμάνι – Άλμπα 82-76

Η Αρμάνι πέτυχε την 3η διαδοχική νίκη της στο Μιλάνο καθώς επικράτησε με 82-76 της Άλμπα Βερολίνου η οποία γνώρισε την πέμπτη διαδοχική ήττα της και ουσιαστικά δεν έχει ελπίδες διάκρισης στη φετινή Euroleague.
Ο αγώνας

Το αντίθετο ισχύει ασφαλώς για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα η οποία συνεχίζει να απορροφά τις πολλές απουσίες – με σπουδαιότερες αυτές των Σιλντς, Μίροτιτς – αναζητώντας άλλους πρωταγωνιστές, όπως έγινε στον αποψινό αγώνα με την Άλμπα.

Πέντε παίκτες τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων κι αυτή η πολυφωνία οδήγησε τους Ιταλούς στη νίκη σ’ ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα δύο τελευταία λεπτά του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-35, 60-58, 82-76.

EA7 Emporio Armani Milan-ALBA Berlin | Round 20 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Βαλένθια – Ζάλγκιρις 79-84

Η Βαλένθια προχωράει σε όλη την EuroLeague λόγω της άμυνάς της. Ωστόσο ο Κίναν Έβανς βρήκε τρόπο να την… τρυπήσει και έτσι υπέγραψε τη μεγάλη απόδραση της Ζάλγκιρις με 79-84 από την Ισπανία.

Ο Έβανς σκόραρε 24 πόντους με 6/9 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ και 4 λάθη. Τα δεκάλεπτα: 21-27, 42-48, 64-62, 79-84

Valencia Basket-Zalgiris Kaunas | Round 20 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Βιλερμπάν – Ερυθρός Αστέρας 100-91

Μετά τις δυο εμφατικές νίκες επί της Φενέρμπαχτσε και της Παρτιζάν, ο Ερυθρός Αστέρας (8-12) ηττήθηκε από τη Βιλερμπάν (4-16) με 100-91 στη Γαλλία και έχασε έδαφος στη μάχη για να κρατήσει επαφή με τη δεκάδα και τις θέσεις που οδηγούν στο Play-In.

O Πάρις Λι έκανε τη διαφορά για τους γηπεδούχους με 23 πόντους, 7 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 26:06.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 48-45, 70-67, 100-91.