Μπάσκετ

EuroCup, Ουλμ-Άρης 66-86: Της έκλεισε το σπίτι, πήρε την πρόκριση και το πλεονέκτημα!

Ο Άρης ήταν εκπληκτικός απέναντι στην Ουλμ αλλά και αλύγιστος καθώς δεν τον πτόησαν οι τραυματισμοί των Ρομπέρτο Γκάλινατ, Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς αλλά με πρωταγωνιστές τους Ρόνι Χάρελ,

Βασίλη Τολιόπουλο έφτασε να προηγηθεί έως και με διαφορά 23 πόντων δίνοντας το ερέθισμα στους εκατοντάδες οπαδούς του που βρέθηκαν στην έδρα της γερμανικής ομάδας να στήσουν το δικό τους πάρτι στις κερκίδες.

Κι έτσι η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν εξασφάλισε μόνο την πρόκριση στα Play In του Eurocup αλλά εφόσον νικήσει την Τρέντο στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας και ηττηθεί η Ουλμ από την Μπουργκ, θα τερματίσει στην 4η θέση και θα παίξει με πλεονέκτημα έδρας στον πρώτο γύρο!

Ο αγώνας
Λίγο η μαλθακή άμυνα του Άρη και περισσότερο η εντυπωσιακή ευστοχία της Ουλμ (8/8 σουτ στα πρώτα έξι λεπτά αγώνα!), έδωσαν το δικαίωμα στους Γερμανούς να ξεκινήσουν εντυπωσιακά και με πρωταγωνιστή τον Φιγκερόα ο οποίος πρόλαβε να σημειώσει 13 πόντους σε αυτό το διάστημα να ξεφύγουν με +8 (19-11).

Η ελληνική ομάδα κρατήθηκε στο παιχνίδι χάρη στη δική της ευστοχίας στο μακρινό σουτ (5/8) και με buzzer beater του Ρόνι Χάρελ μείωσε σε 26-23 στο τέλος της περιόδου παρότι η Ουλμ είχε 11/13 σουτ!

Τα διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου έδωσαν επιπλέον επιθέσεις στον Άρη ο οποίος πήρε το προβάδισμα (26-29) κρατώντας στο μηδέν τους γηπεδούχους.

Η ελληνική ομάδα κατευθύνθηκε από το καταπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο του Ρόνι Χάρελ ο οποίος έκανε τα πάντα στο γήπεδο.

Κλεψίματα, εκτέλεση, δημιουργία και ο Άρης πάτησε σε διαφορά επτά πόντων (34-41, 17’) σ’ ένα σημείο όπου οι «κίτρινοι» δεν είχαν τον Ρομπέρτο Γκάλινατ λόγω τραυματισμού στο χέρι.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος (12π.) ήταν ο άξιος συμπαραστάτης του Χάρελ και μάλιστα με δικό του απίθανο buzzer beater ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια με +9 (40-49).

To show του Χάρελ συνεχίστηκε στα πρώτα πέντε λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και ο Άρης έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ στέλνοντας τη διαφορά στο +22 (45-67, 25′) καθώς έβγαλε pick n’ roll με εκτελεστή τον ΝτεΣόουζα κι έκανε επιμέρους σκορ 5-18!

Ο Άρης έβγαλε ελεύθερα σουτ, δεν τα έβαλε, αλλά η συνέπειά του στην άμυνα δεν έδωσε δικαιώματα στην Ουλμ η οποία έδειχνε… πανικοβλημένη στο παρκέ

και δεν μπορούσε όχι απλά να σκοράρει αλλά να δει το καλάθι ενώ στην άμυνα έδωσε το πρώτη της ομαδικό φάουλ 40” πριν το τέλος της περιόδου (48-71, 30′)!

Στην τελευταία περίοδο, ο Άρης δεν χρειαζόταν τίποτε περισσότερο να κάνει από το να υπερασπιστεί τον κόπο τριών δεκαλέπτων. Ο έλεγχος του ρυθμού και η συνέπεια στην άμυνα ήταν απαραίτητα για να μη δώσει δικαίωμα στην Ουλμ.

Δεν το έκανε στα πρώτα τρία λεπτά και η Ουλμ έβαλε την επαφή ξεπερνώντας τα όρια του φάουλ με την προσδοκία ανατροπής της εις βάρος της κατάστασης (58-73, 34′)

με… αποκορύφωμα την μπουνιά του Ουίλιαμς στον Μπλούμπεργκς στη διεκδίκηση ριμπάουντ η οποία προκάλεσε έντονη αιμορραγία (στη μύτη) στον Λετονό.

Εκεί ο Άρης χρειαζόταν ένα στήριγμα και το βρήκε με τέσσερις διαδοχικούς πόντους καθώς έκοψε τη φόρα της Ουλμ (58-77), έδειξε ξεκάθαρα ποιος ήταν το αφεντικό του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 40-49, 48-71, 66-86.