Αχαΐα Μπάσκετ

Η Λάρισα ήταν ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο πριν παραδοθεί στις… ορέξεις του Κέντρικ Ρέι, ο οποίος ήταν καθοριστικός για τον Προμηθέα Πατρών που επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από την ήττα στην έδρα της Βαλένθια για το EuroCup.

Ο Αμερικανός γκαρντ ηγήθηκε επιθετικά του Προμηθέα, σημειώνοντας 29 πόντους για την ομάδα του Λουίς Κασιμίρο που ανέβηκε στο 3-1 στην κατάταξη της Basket League, ρίχνοντας τους Θεσσαλούς στο 1-3.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο «Δ. Τόφαλος», εκεί όπου ο Προμηθέας προηγήθηκε με 20-19 στο 10′, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Κέντρικ Ρέι.

Παράλληλα ο Τζεράι Γκραντ ήταν κομβικός για την ομάδα του Λουίς Κασιμίρο που σούταρε με καλά ποσοστά (6/10 δίπ., 2/3 τρίπ.) όμως έκανε 8 λάθη απέναντι στη Λάρισα που στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Τζέιλεν Χάντσον και κράτησε επαφή με το σκορ.

Ακολούθως ο Ουσμάν Κρουμπάλι έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους από τη γραμμή των βολών (25-26, 15′) ωστόσο ο Προμηθέας ανέκτησε τον έλεγχο και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 42-37, με τον Ρέι να σκοράρει 10 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και τον Μιχάλη Τσαϊρέλη να κρατάει… όρθια τη Λάρισα.

Οι Πατρινοί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Ντάριο Χαντ διαμόρφωσε το 47-37 στο 22′. Ο Δημήτρης Αγραβάνης σκόραρε για το +15 (60-45) ενώ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 69-57 στο 30′, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους.

Η Λάρισα προσπάθησε να αντιδράσει ωστόσο ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμα ως το φινάλε, επικρατώντας με 91-77 και σημειώνοντας την τρίτη νίκη του στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 42-37, 69-57, 91-77.

Πηγή: Stoiximan Basket League, Προμηθέας-Λάρισα 91-77: Ο Ρέι «εκτέλεσε» τους Θεσσαλούς