Ποδόσφαιρο

Στο… μηδέν στην Τρίπολη για Βόλο και Αστέρα

Η προσγείωση θα ήταν απότομη. Το ήξεραν οι προπονητές, το ήξεραν οι ποδοσφαιριστές, αλίμονο να μην το γνώριζαν και οι φίλαθλοι. Κυρίως όσοι παρακολούθησαν το παιχνίδι τηλεοπτικά, αφού λίγοι ήταν στην Τρίπολη εκείνοι που συγκινήθηκαν με την επανέναρξη του πρωταθλήματος και εμφανίστηκαν στο γήπεδο. Ο Αστέρας σε ένα ματς που έμοιαζε με κεκλεισμένων των θυρών ή με εποχές κορωνοϊού ήθελε να δείξει κάτι διαφορετικό στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου, ο Βόλος ήθελε να παραμείνει ουσιαστικός και θεαματικός, αλλά όσο και να το ήθελαν αμφότεροι, στα πρώτα 45 λεπτά δεν παρουσίασαν τίποτα να αξίζει τον κόπο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με περισσότερη ένταση. Λογικό, αφού μετά από ένα μήνα χρειάζονται χρόνο οι παίκτες για να βρουν ρυθμό. Ο Βόλος έχασε την πρώτη ευκαιρία με τον Παπαδόπουλο να αποκρούει το σουτ του Νοκάρ και να διορθώνει το λάθος του, ενώ η μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς ήρθε στο 55’. Ο Μπαρτόλο πήρε τη μπάλα (πιθανότατα με φάουλ) από τον Ουές και βγήκε απέναντι από τον Κλέιμαν με τον γκολκίπερ του Βόλου να έχει και σε αυτή την περίπτωση την απάντηση. Ο Γιώργος Τζοβάρας δεν καταλόγισε την παράβαση, παρά τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, διαμαρτυρίες που έγιναν ακόμα πιο έντονες στο 57ο  λεπτό για μαρκάρισμα του Ιγκλέσιας στον Σιέλη. Ο Αργεντινός μέσος πήγε με τις τάπες στον άσο του Βόλου, είχε, ήδη, δεχτεί κίτρινη κάρτα στο ματς, και θα έπρεπε να αποβληθεί, ωστόσο ο ρέφερι της αναμέτρησης είχε διαφορετική άποψη.

Διαφορετική άποψη για όσα έβλεπαν είχαν και οι δύο προπονητές που άρχισαν τις παρεμβάσεις τους στο ματς, προκειμένου να καταφέρουν να πάρουν κάτι περισσότερο από την ισοπαλία. Ο Ηρακλής Μεταξάς προσπάθησε να παίξει χωρίς φορ, μετά έπαιξε ξανά με φορ, ο Κώστας Μπράτσος φρέσκαρε τη μεσαία γραμμή, αλλά επί της ουσίας ελάχιστα άλλαξαν. Κάποιες μεμονωμένες φάσεις, ένα γκολ που ακυρώθηκε σωστά λόγω οφσάιντ, ο Αστέρας να μην βρίσκει τελική φάση, ο Βόλος να μην βρίσκει λύση για την απουσία του Πάολο Φερνάντες, και ένα 90λεπτο που θα ξεχαστεί γρήγορα. Σίγουρα πολύ πιο γρήγορα από το αντίστοιχο του πρώτου γύρου και το εντυπωσιακό 3-3.  Δεν είναι και κάτι που προκαλεί και έκπληξη, όμως, αν αναλογιστούμε ότι στις τρεις από τις τέσσερις προηγούμενες αναμετρήσεις στο «Θ. Κολοκοτρώνης» έχουν σημειωθεί συνολικά τρία γκολ.

ΒΟΛΟΣ (Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Ουές Αμπντούλ Ραχμάν, Σιέλης, Εσκοβάλ, Μεταξάς (67’ Πίρινεν), Μπαριέντος,. Μεθκίδα (79’ Ματίγια), Ντέλετιτς, Νόκαρ (72’ Κούτσιας), Οζέγκοβιτς.