Sports

Ολυμπιακοί Αγώνες: Οι ελληνικές συμμετοχές το Σάββατο – Ποιοι και τι ώρες

Ολυμπιακοί Αγώνες: Οι ελληνικές συμμετοχές το Σάββατο – Ποιοι και τι ώρες

Την αυλαία των Ελληνικών συμμετοχών του σημερινού προγράμματος ανοίγουν στην κωπηλασία οι Χριστίνα Μπούρμπου και Μαρία Κυρίδου, στην πρώτη προκριματική σειρά της δίκωπου γυναικών (03:20). Λίγη ώρα αργότερα, αναμένεται να ξεκινήσει τη δική του προσπάθεια ο ποδηλάτης Πολυχρόνης Τζωρτζάκης στις 05:00 ώρα Ελλάδος στο Musashinonomori Park, στον αγώνα ποδηλασίας δρόμου που θα συμμετάσχουν 130 αθλητές από 57 χώρες.

Στις 06:30 ώρα Ελλάδος η Μαρία Σάκκαρη πέφτει και αυτή στην μάχη, με την Ελληνίδα πρωταθλήτρια να  δίνει τον πρώτο αγώνα της στο μονό γυναικών του τένις κόντρα στην Εσθονή Ανέτ Κονταβέιτ.

Το μεγάλο ενδιαφέρον των Ελλήνων στρέφεται στην ενόργανη γυμναστική, εκεί όπου ο Λευτέρης Πετρούνιας αρχίζει στις 08:30 την προσπάθειά του στον προκριματικό των ανδρών στους κρίκους, με τον άρχοντα του αθλήματος να αναμένεται να έχει μία εύκολη πρόκριση στον τελικό.

Στο πινγκ πονγκ ο Παναγιώτης Γκιώνης αρχίζει την προσπάθεια του στον προκριματικό γύρο του μονού ανδρών, αντιμετωπίζοντας στις 09:00 τον Σέρβο Ζολτ Πέτο, ενώ στην κολύμβηση ξεκινούν τους δικούς τους προκριματικούς ο Απόστολος Παπαστάμος στα 400μ. μικτής ατομικής ανδρών (μετέχει στην 3η προκριματική σειρά, στις 13:13) και η Άννα Ντουντουνάκη στα 100μ. πεταλούδα γυναικών («πέφτει» στην 5η προκριματική σειρά, στις 13:35).

Παρακάτω το τηλεοπτικό πρόγραμμα των Ελληνικών συμμετοχών για το Σάββατο 24 Ιουλίου:

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (13:00 – 15:30, ΕΡΤ3)

400 μ. μικτή ατομική ανδρών: Προκριματικές σειρές – Απόστολος Παπαστάμος (13:02)

100 μ. πεταλούδα γυναικών: Προκριματικές σειρές – Άννα Ντουντουνάκη (13:28)

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ (08:30 – 10:00, ΕΡΤ2)

Προκριματικός ανδρών – Λευτέρης Πετρούνιας

ΤΕΝΙΣ (06:30)

Πρώτος γύρος μονό γυναικών: Μαρία Σάκκαρη – Ανέτ Κονταβέιτ

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ (02:30 – 04:30, ΕΡΤ1)

Δίκωπος γυναικών: Προκριματικές σειρές – Χριστίνα Μπούρμπου – Μαρία Κυρίδου

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ (05:00 – 12:15, ΕΡΤ2)

Αγώνας ανδρών – Πολυχρόνης Τζωρτζάκης

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ (03:00 – 06:45, ΕΡΤSPORTS)

Μονό ανδρών: Προκριματικός γύρος – Παναγιώτης Γκιώνης

Μονό ανδρών (08:15 – 11:15 ): Πρώτος γύρος – Παναγιώτης Γκιώνης

Πηγή: Ολυμπιακοί Αγώνες: Οι ελληνικές συμμετοχές το Σάββατο – Ποιοι και τι ώρες

Σχετικά Άρθρα

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών σήμερα, Τρίτη

achaiavoice

Αναμένονται νέα μέτρα για να μπορέσουν να γίνουν οι Ολυμπιακοί Αγώνες το 2021

achaiavoice

Τα ματς της Δευτέρας που μεταδίδει η τηλεόραση

achaiavoice

Ξέσπασμα Πετρούνια: «Είμαστε επτά μήνες απλήρωτοι»

achaiavoice

Μυθικός Μ.Τεντόγλου: Πέταξε στα ουράνια και έφερε το δεύτερο χρυσό στην Ελλάδα!

newsroom

Australian Open: Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε 3-0 σετ και αποκλείστηκε – Δεν τα κατάφερε κόντρα στον Μεντβέντεφ

achaiavoice

Χρησιμοποιούμε cookies για να κάνουμε ακόμα καλύτερη την εμπειρία σου στο site μας. Αποδοχή Περισσότερα