Ποδόσφαιρο

Ο ΠΑΣ Γιάννινα απέσπασε ισοπαλία από τον Ολυμπιακό (1-1)

Ο μαχητικός ΠΑΣ Γιάννινα απέσπασε την ισοπαλία (1-1) από τον Ολυμπιακό στους «Ζωσιμάδες» για το πρώτο παιχνίδι των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος ποδοσφαίρου.

Ωστόσο, οι Πειραιώτες διατηρούν το προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό της διοργάνωσης λόγω του εκτός έδρας γκολ που σημείωσαν.

Το σκορ άνοιξε στο πρώτο ημίχρονο με πέναλτι ο Εραμούσπε, ενώ ισοφάρισε ο Αχμέντ Χασάν με τρομερό γκολ στην επανάληψη.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Ντομίνγκεθ, Κάστρο, Παμλίδης (87’ Μπρένερ), Καρτάλης (90’+3′ Λιάσος), Ελευθεριάδης (81’ Πανουργιάς), Μιλιτσεάνου (81’ Κάργας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Μπα, Παπασταθόπουλος (46’ Χολέμπας), Λαλά (46’ Ανδρούτσος), Καμαρά (69’ Εμβιλά), Μπουχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ (61’ Μασούρας), Φορτούνης, Μπρούμα (69’ Ελ Αραμπί), Χασάν.

Πηγή: Ο ΠΑΣ Γιάννινα απέσπασε ισοπαλία από τον Ολυμπιακό (1-1)